Konserwacja sauny

24-04-2017

Mała czy duża, w bloku czy w domu - sauna jest miejscem przyjemnego relaksu. Oczyszcza organizm, uodparnia i pomaga pozbyć się zmęczenia. Najczęsciej jej wnętrze jest wykonane z surowego, niczym nie zabezpieczonego drewna. To stwarza miły mikroklima, bo drewno oddycha, pachnie i pięknie wygląda. 

Trzeba jednak pamiętać, że wilgoć i wysoka temperatura sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, a ich zarodniki mogą wywoływać uczelenie i złe samopoczucie. Dlatego saunę należy myć i sprzątać po każdym użytkowaniu, pamiętając o wietrzeniu (nadmiarowa wilgoć musi mieć ujście). Nagrzana sauna szybko wyschnie, jeśli zostawimy uchylone drzwi, zabierzemy ze sobą mokre ręczniki a rozlaną na podłodze wodę zetrzemy. Wszelkie zakamarki należy przynajmniej raz w miesiącu odkurzyć używając do tego celu wąskiej końcówki.

Do regularnego czyszczenia sauny służą środki dezynfekujące. Warto wybrać takie, które nie zwierają chemikaliów - wchłonięte przez drewno mogłyby ulatniać się podczas nagrzewania sauny.Często stosuje się środki zawierające Perhydrol, który ulega rozkładowi na bezpieczne składniki tj. tlen i wodę.

Zabrudzone miejsca można umyć używając mydła lnianego Allback. Doskonale myje drewno, a przy tym jego zasadowy odczyn zapobiega osadzaniu się pleśni i nalotów. Mydło to składa się ze zmydlonego oleju lnianego, bez żadnych środków zapachowych, konserwantów, barwników itp. Stosując je mamy pewność, że nie bedziemy potem wraz z nagrzanym powietrzem wydchać szkodliwych oparów. Mycie sauny nie powinno przebiegać z wykorzystaniem wody pod ciśnieniem (np. za pomocą tzw. myjki) ponieważ można łatwo uszkodzić drewno. Takie mycie dostarcza także zbyt dużą ilość wody. Najlepiej przecierać ławki i podesty wilgotną ściereczką.

Pojawiające się z czasem nierówności drewna lub odbarwienia można usunąć przecierając drobnym papierem ściernym.

Ławki i podesty warto zaolejować olejem do sauny Painteco. Jest to specjalnie dostosowany olej lniny, który wnikajac w drewno zapobiega jego pękaniu pod wpływem szybkich zmian temperatur i chroni przed wilgocią. Ogranicza to wnikanie wody i brudu w drewno. Olej uwydatnia rysunek słojów i sprawia, że deski są gładkie i miłe w dotyku. Powtórna aplikacja oleju po kilku miesiącach jest bardzo prosta i nie wymaga żadnego szlifowania czy specjalnego przygotowania powierzchni. Litrowa puszka oleju wystarcza na pokrycie około 10 do 15 m2.

 olej do sauny

 

UWAGA: w saunie należy zawsze siadać na ręczniku. Pot stanowi pożywkę dla bakterii, dlatego lepiej aby wsiąkał w tkaninę, którą możemy uprać niż w drewno, które znacznie trudniej wyczyścić!