Czy drewno jest nietrwałe?

28-01-2020

W przeciwieństwie do większości nowoczesnych materiałów budowlanych drewno jest materiałem w pełni odtwarzalnym przez przyrodę. Jest też obok kamienia i gliny jednym z najstarszych budulców. Czy jest jednak trwały?

Właściwie zbudowany i konserwowany drewniany budynek może przetrwać setki lat. Wystarczy popatrzeć na świetnie zachowane drewniany kościoły, mosty czy obiekty skansenowe. Do dnia dzisiejszego zachowało się także wiele drewnianych obiektów powstałych wieku temu takich jak meble czy powozy. Oleje, woski, farby i bejce dostępne w ofercie AgoHome pomagają w utrzymaniu drewnianych domów i innych przedmiotów z drewna w odpowiedniej kondycji.

Największym zagrożeniem dla wytrzymałości i trwałości konstrukcji z drewna jest wilgoć. Zawilgocone drewno łatwo staje się pożywką dla grzybów i pleśni. Naturalną metodą zabezpieczania drewna przed korozją biologiczną było wszystkim dokładne ociosywanie na gładko i sezonowanie. Elementy drewniane zabezpieczano przed bezpośrednim stykaniem się z gruntem (np, stawiając je na kamieniach). Szerokie okapy domów także stanowiły ochronę przed niepotrzebnym zamakaniem ścian. Szpary były dokładnie zatykane a bielenie było zabiegiem równocześnie dekoracyjnym i higienicznym.Również malowanie elewacji farbami na bazie oleju lnianego służyło odcięciu wilgoci dostępu wgłąb drewna. Powtarzane co kilka lat malowanie dawało gwarancję estetycznego wyglądu i ciągłej ochrony.

Farby lniane czyli tradycyjne farby na oleju lnianym, bez rozpuszczalników i sztucznych żywic (np. Allback, Painteco) schną co prawda dłużej niż farby akrylowe i ftalowe, jednak zapewniają bardzo dobrą ochronę przed wilgocią a przy tym są przyjazne dla natury. Nie emitują szkodliwych oparów, powstają z biodegradalnych surowców i mają trwałe kolory pochodzące od barwników mineralnych a nie syntetyków. Podwaliny domów drewnianych do dziś konserwuje się olejem z dziegciem (smołą drzewną), również dostępnym w ofercie naszego sklepu.

A co z wilgocią wewnątrz budynku? To problem nie tylko domów z drewna, ale także każdych innych materiałów budowlanych. Bez prawidłowej wentylacji dom jest narażony na zagrzybienie. Nie bez powodu grzyby i pleśń nazywa się cichymi zabójcami - potrafią w kilka miesięcy rozprzestrzenić się po całym domu a także naruszyć konstrukcję budynku. Warto o tym pamiętać zwłaszcza podczas przeprowadzania termomodrnizacji.

Co poza wilgocią najczęściej kojarzy się nam jako zagrożenie dla drewnianego domu? Zapewne ogień.

Wbrew powszechnym opiniom zarówno badania jak i praktyka wykazały, że czas jaki jest potrzebny aby drewno zapaliło się i zwęgliło do stanu w którym traci swoje pierwotne właściwości jest wystarczająco długi, aby prowadzić skuteczną akcję ratunkową. Spalona zewnętrzna część belek staje się naturalnym izolatorem spowalniając proces przenikania ciepła w głębsze warstwy drewna. Środkowa część belek, która nie jest spalona nadal przenosi obciążenia, zapobiegając zawaleniu się budynku. Palność drzewa można obniżyć poprzez zastosowanie ochrony chemicznej - preparaty ogniochronne. Olejowanie ścian, woskowanie podłóg albo malowanie elewacji tradycyjnymi produktami opartymi na bazie oleju lnianego ma widocznego wpływu na palność drewna.