Czy impregnowany ciśnieniowo płot trzeba dodatkowo zabezpieczać?

18-04-2017

Drewno to bardzo dobry materiał na ogrodzenia. Tradycyjne czy nowoczesne, miejskie czy wiejskie – drewniane płoty są miłym dla oka elementem krajobrazu. Warto o nie zadbać by przetrwały w dobrej kondycji wiele lat.  Środek ochronny powinien zabezpieczać drewno przed promieniowaniem UV, wilgocią, gniciem i szkodnikami. Zazwyczaj drewno kupowane w markecie budowalnym lub centrum ogrodniczym jest wstępnie zabezpieczone wodnym impregnatem, który w specjalnym autoklawie pod działaniem ciśnienia jest wtłaczany w głąb drewna. Aktywne składniki soli impregnujących działają bardzo skutecznie przeciwko insektom i grzybom. Trzeba jednak pamiętać, że  jakakolwiek powierzchnia poddana w trakcie budowy ogrodzenia przycinaniu, nawiercaniu czy nacinaniu powinna zostać ponownie zaimpregnowana.

 

malowane bejcą olejowa

Prawidłowo zaimpregnowane drewno jest więc zdecydowanie trwalsze. Pomimo tego warto również sięgnąć po dodatkową ochronę tj. oleje z pigmentem, woski czy farby, które pomagają w widoczny sposób uszlachetnić zaimpregnowane elementy ogrodzenia. Dodatkowy impregnat nie tylko uatrakcyjnia wygląd płotu, ale także wpływa pozytywnie na przedłużenie jego żywotności. Taki projekt „zrób to sam” może zaoszczędzić znaczną ilość gotówki przy jednoczesnym zwiększeniu wartości nieruchomości.  Sięgnijmy więc śmiało po ekologiczne środki ochrony drewna takie jak bejca olejowa Painteco.

 

Bejca olejowa nie tylko nadaje estetyczny wygląd drewnu, ale także chroni je przed wpływem szkodliwych czynników. Olej lniany zawarty w bejcy penetruje drewno, tworząc barierę dla wilgoci i blokując ekspozycję na promienie ultrafioletowe. Bejce są dostępne w różnych kolorach, można więc bez trudu dobrać kolor płotu do otoczenia domu.  Preparat może być nanoszony natryskowo, wałkiem lub pędzlem. Najlepsza kombinacja to wałek dla szybkiego malowania całości i pędzel do wykańczania detali. Metoda natryskowa, choć szybsza niż malowanie wałkiem powoduje duże straty rozpylanej bejcy i może dawać niejednorodne efekty.  

Na malowanie bejcą olejową najlepiej wybrać popołudnie lub ranek  ciepłego ale pochmurnego dnia. Najlepiej jeśli poprzedniego dnia nie było deszczu i przez kolejne 24 godziny nie przewiduje się opadów.  Warunki atmosferyczne są ważne, ponieważ niska temperatura i duża wilgotność wydłużają znacznie czas schnięcia preparatu. W wielu przypadkach do nadania odpowiedniej barwy i zapewnienia ochrony wystarcza jedna warstwa, jeśli jednak decydujemy się na drugą to przed nałożeniem kolejnej powłoki należy poczekać, aż wyschnie poprzednia. Nadmiar bejcy należy zetrzeć z drewna po kilkunastu minutach od naniesienia.