Do czego możesz użyć mydła lnianego?

09-04-2021

Mydło lniane - czy naprawdę jest tak uniwersalne?

Mydło z oleju lnianego skutecznie rozpuszcza brud nawet w zimnej wodzie. Na dodatek jest delikatne dla skóry, a nawet pomaga walczyć z jej drobnymi niedoskonałościami. Doskonale nadaje się też do pielęgnacji podłóg i mebli z drewna, co było przez wieki wykorzystywane przez zaradnych Szwedów.

Zebraliśmy dla Was garść informacji o tym, do czego można użyć mydła lnianego.

 

Kuchnia i łazienka

 • Mycie naczyń

Tłuszcz nie ma szans! Mydło świetnie sobie poradzi nie tylko z myciem talerzy i szklanek ale nawet przy szorowaniu garnków i patelni. Przypalony garnek możesz uwolnić od brudu wlewając do niego łyżkę mydła i tyle wody by utworzyła się kilkucentymetrowa warstwa. Zagotuj i zostaw do ostygnięcia na kilka godzin (najlepiej na całą noc). Następnie umyj garnek.

 • Czyszczenie piekarnika

Spryskaj piekarnik mieszaniną składającą się z 2 części wody i 1 części mydła. Rozgrzej piekarnik do 75 stopni i pozostaw do ostygnięcia. Przetrzyj mokrą szmatką.

 • Mycie szafek i blatów w kuchni i łazience

Zrób mieszaninę z 5 części wody i 1 części mydła. Wlej do butelki z rozpylaczem. Spryskaj czyszczone powierzchnie i przetrzyj szmatką. Możesz również użyć butelki pianotwórczej i wymyć powierzchnie pianką mydlaną.

 • Mycie płytek podłogowych i ściennych

Rozpuść 20 ml mydła z oleju lnianego w 10 litrach zimnej wody. Wymyj podłogę mopem lub szczotką na kiju. Przetrzyj wilgotną, a następnie suchą szmatką. Do płytek ściennych wykorzystaj roztwór wlewając go do butelki z rozpylaczem -  spryskaj kafelki, pozostaw na kilka minut a następnie wytrzyj do sucha.

 • Do pojemników i pędzli kosmetycznych

Kosmetyki zwykle pozostawiają tłusty, trudny do zmycia brud na pędzlach, szczoteczkach i w pojemnikach do ich przechowywania. Mydło lniane z wodą w kilka minut poradzi sobie z doczyszczeniem ich.

 

pranie

Mycie i pranie

 • Pranie ręczne wełny i jedwabiu

Delikatne tkaniny z jedwabiu i wełny będą miękkie w dotyku i puszyste jeśli wypierzesz je w wodzie z mydłem lnianym.

 • Pranie mocno zabrudzonych ubrań roboczych

Smar, oleje, trawa, farby i inne ciężkie do sprania plamy na ubraniach roboczych? Namocz je w roztworze mydła z oleju lnianego, najlepiej na całą noc. Trudne do usunięcia plamy natrzyj mydłem bez rozcieńczania. Następnego dnia wypierz jak zwykle.

 • Pranie w pralce

Wlej w zależności od stopnia zabrudzenia 1-3 łyżki mydła do pojemnika na płyn piorący. Do płukania możesz dodać 1 łyżkę octu. Mydło dobrze radzi sobie z praniem nawet w 60 stopniach, ale nie powinno się go stosować do prania w temperaturze 90 stopni, ponieważ mydło może się ścinać w kłaczki. Jest to niskopieniąca alternatywa proszku do prania. Uwaga: niektóre barwniki z tkanin mogą ulegać wymywaniu pod wpływem mydła.

 • Wywabianie plam

Tłustą plamę natrzyj mydłem a następnie wypierz ubranie jak zwykle. Plama z czerwonego wina po natarciu mydłem lnianym zmieni kolor na siny na skutek utleniania się barwników, a po kilku godzinach da się sprać. Na niektórych tkaninach proces trzeba będzie powtórzyć, ale plama z czasem zniknie. Podobnie mydłem można zlikwidować plamy po trawie i przyprawach np. curry.

 • Kąpiel na pięty

Suche i pękające pięty odczują ulgę po kąpieli w roztworze wody z mydłem lnianym.

 • Mycie dywaników i mat łazienkowych

A gdyby tak połączyć dbanie o stopy i pranie dywaników? To da się zrobić! Włóż dywanik pod prysznic lub do wanny, zamocz obficie wodą a następnie polej ok 10 ml mydła. Szorując nogami po dywaniku wytwarzaj tyle piany ile tylko zdołasz. Pocieraj, tup, skacz – to świetna zabawa i gimnastyka dla nóg. Spłucz wodą i jeśli widzisz miejsca które należy doczyścić powtórz całą procedurę od nowa.

 

 

Prace remontowe

 • Ułatwienie pracy z drewnem

Jeśli chcesz z mniejszym wysiłkiem piłować drewno ręczną piłą lub szybko wkręcać w nie wkręty mydło lniane bardzo się przyda. Nasmaruj zęby piły lub końcówki wkrętów mydłem. Drewnu to nie zaszkodzi a praca pójdzie sprawniej.

 • Oczyszczanie zamalowanych okuć, kluczy, gałek meblowych

Ktoś pomalował farbą olejną zawiasy szafki, gałki meblowe czy klamkę okienną? To łatwo da się zmyć, jeśli użyjesz mydła lnianego. Odkręć przedmiot przeznaczony do czyszczenia i umieść go w garnku z mieszaniną wody i mydła w stosunku 1:1. Gotuj na małym ogniu przez godzinę a następnie pozostaw do ostygnięcia (najlepiej do następnego dnia). Farba zrobi się miękka i łatwa do usunięcia. Aby wyczyszczone przedmioty nie rdzewiały należy dokładnie wyczyścić je szczotką stalową lub mosiężną i zabezpieczyć olejem lnianym lub woskiem.  

Nie masz możliwości gotowania z mydłem? Nasmaruj przedmiot grubą warstwą mydła i owiń folią spożywczą. Pozostaw na kilkanaście godzin - mydło będzie powoli „macerować” farbę aż stanie się miękka.

 • Czyszczenie elewacji

Niezależnie od tego czy jest to elewacja drewniana, ceglana, betonowa, kamienna czy po prostu tradycyjny tynk możesz użyć mydła lnianego do przywrócenia jej dawnego blasku. Mydło lniane po rozcieńczeniu można użyć także jeśli do mycia elewacji używasz myjki ciśnieniowej. Dom z elewacją drewnianą czasami pokrywa zielony lub brunatny nalot.  Usuwa się go mechanicznie czyli szorując szczotką z mydłem lnianym. Ważne by przy tym użyć rękawic roboczych i maseczki, ponieważ zarodniki pleśni nie są obojętne dla zdrowia.

 • Mycie pędzli

To prawdziwy hit – mydło lniane zmywa nie tylko świeże farby, woski, olej czy impregnat. Potrafi także skutecznie usunąć starą i zaschniętą farbę z pędzli malarskich. W przypadku świeżej farby wystarczy zmoczyć pędzel, polać niewielką ilością mydła i kolistymi ruchami wcierać je w pędzel aż do wytworzenia piany. Zabrudzenia spływają wraz z pianą po przemyciu wodą. Zabieg należy powtarzać aż do całkowitego wymycia farby.  Zaschnięte pędzle można uratować wkładając je na 1-2 dni do roztworu mydła z wodą w proporcji 1:1. Mydło rozmiękcza farbę i sprawia, że daje się usunąć.

 • Pielęgnacja nowych pędzli

Malarskie, artystyczne czy modelarskie – wszystkie nowe pędzle będą się lepiej sprawować jeśli przed pierwszym użyciem zanurzysz je w wodzie z mydłem a następnie spłuczesz zimną wodą i wytrzesz do sucha.

 

 

Ogród

 • Tarasy i meble ogrodowe

Taras po zimie nie wygląda dobrze? Meble ogrodowe są zakurzone a na huśtawce zaczęły się pojawiać jakieś naloty?  Weź szczotkę z dość sztywnym włosiem, letnią wodę i mydło. Wyszoruj drewniane powierzchnie wodą z mydłem a następnie wytrzyj do sucha szmatą. Po takim czyszczeniu dobrze jest zabezpieczyć drewno olejem lnianym.

 • Mycie narzędzi ogrodniczych

Brudne sekatory czy piły to nie tylko mało estetyczny widok, ale też niebezpieczeństwo zarażenia roślin różnymi chorobami. Mydło lniane doskonale domywa resztki roślin z metalowych ostrzy. Na zimę warto czyste narzędzia dodatkowo natrzeć olejem lnianym.

 • Czyszczenie rusztu grilla

Grillowanie to przyjemność, ale zwykle potem chętnych do wymycia zabrudzonych rusztów nie ma. Mydło lniane to pogromca tłuszczu, nawet przypalonego. Wyszoruj ruszt szczotką z mydłem lnianym a następnie spłucz. Jeśli ruszt jest bardzo brudny możesz go nasmarować mydłem i rozgrzać w piekarniku (lub na delikatnie rozpalonym grillu)  a następnie po wystudzeniu zmyć rozmiękczony brud wodą.

 • Spray na mszyce

Łyżka mydła na litr wody i spryskiwacz – mszyce i inne żerujące na roślinach szkodniki bardzo tego nie lubią! Mydło jest bezpieczne dla roślin.

 

kalosze

 

Gospodarstwo domowe

 • Mycie kaloszy

Gumowe kalosze świetnie się domywają wodą z mydłem lnianym. Ponieważ mydło nie wysusza gumy takie odświeżanie nie naraża kaloszy na pękanie. To samo dotyczy mycia opon samochodowych J

 • Mycie wikliny

Wiklina to bardzo miły dla oka materiał ale wystawiona na dwór szybko szarzeje a także łatwo się kurzy. Woda z mydłem lnianym pomaga w konserwacji wiklinowych koszy i mebli, bo nie tylko usuwa brud ale też nieco je rozjaśnia. Ważne by po myciu szybko wysuszyć wiklinę – stawiając w ciepłym, przewiewnym miejscu lub używając suszarki do włosów.  Kosze gospodarcze używane przez większość czasu na dworze warto po czyszczeniu przetrzeć szmatką z olejem lnianym – to poprawia wygląd i zapobiega łatwemu pękaniu na skutek wysuszania włókien.

 • Stop obgryzaniu mebli przez zwierzaki

To zastosowanie może się wydawać dziwne, ale wiele osób potwierdziło że działa. Jeśli twój pupil lubi obgryzać nogi drewnianych mebli możesz je posmarować mydłem lnianym. Jego gorzki smak zniechęca do dalszej dewastacji. Polizanie mydła jest paskudnym doznaniem smakowym ale nie spowoduje zatrucia.

 • Mycie kamiennych nagrobków

Mydło lniane nie tylko ładnie domywa kamień, usuwa mech i zabrudzenia ale też lekko go nabłyszcza.

 • Mycie podłóg drewnianych surowych

Szwedzką tradycją jest szorowanie mydłem lnianym i szczotką ryżową surowych drewnianych podłóg. Konsekwentnie przeprowadzany przez klika lat proces powoduje stopniowe twardnienie drewna (nie tylko przez wchłanianie mydła ale też wybieranie z desek miękkiego drewna) i rozjaśnianie. Ważne by takiego mycia nie przeprowadzać gorącą wodą, ponieważ sprzyja to szybszemu szarzeniu drewna. Podłogę do mycia trzeba na wstępie zmoczyć wodą – nalewając mydło na suchą podłogę możesz zrobić trudną do usunięcia plamę!  Do szorowania podłóg używa się 20 ml mydła na 10 litrowe wiadro wody. Plamy można dodatkowo szorować szczotką z mydłem nierozcieńczonym.  Pracować należy małymi powierzchniami aby nie namaczać zbyt mocno desek. Po wyszorowaniu podłogę spłukuje się wodą do czysta. Taką procedurę stosuje się zwykle 2 razy do roku.

 • Mycie podłóg drewnianych impregnowanych

Mydło lniane nadaje się także do mycia podłóg zabezpieczanych olejem, woskiem czy lakierem. Używa się roztworu 20 ml mydła na 10 litrowe wiadro letniej wody. Podłogę należy wymyć wilgotnym mopem lub szmatą z roztworem myjącym, następnie przetrzeć czystą wodą i na koniec suchą ścierką.

 • Szyba kominkowa

Wybrudzoną sadzą szybę kominkową można doprowadzić do porządku mydłem lnianym. Sadza jest tłusta, a jak już pisaliśmy mydło to prawdziwy pogromca tłuszczu.

 • Ciche wycieraczki samochodowe

Klika kropli mydła lnianego dodane do płynu do spryskiwaczy sprawi, że wycieraczki nie będą piszczeć trąc o szybę.

 • Skrzypiące zawiasy

Jeśli nie masz pod ręką odpowiedniego smaru a zawiasy w drzwiach skrzypią tak, że obudziłyby umarłego możesz je posmarować mydłem lnianym. Daje wystarczający poślizg trącym o siebie powierzchniom aby zlikwidować hałas i daje się je łatwo usunąć wodą, kiedy już zaopatrzysz się we właściwy środek do oliwienia zawiasów.

 

Na koniec perełka – do czego używają mydła lnianego rybacy?

 • moczą w wodzie z mydłem sieci aby móc je łatwiej porządkować
 • myją nim drewniane łodzie rybackie na zewnątrz i wewnątrz

Chcesz sprawdzić czy to prawda?

Polecane produkty

Allbäck mydło lniane w płynie

Allbäck mydło lniane w płynie

mydło lniane w płynie - koncentrat do mycia, sprzatnia i prania ręcznego
Allbäck mydło lniane zapachowe

Allbäck mydło lniane zapachowe

mydło lniane w płynie - koncentrat do mycia, sprzatnia i prania ręcznego