Jak pielęgnować meble kolonialne?

28-05-2021

Palisander (zwany drzewem różanym), akacja indyjska, mahoń i mango są bardzo twarde  i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Meble ręcznie wykonywane z tych gatunków łączą egzotykę z klasycznym designem. Pasują właściwie do każdego wnętrza: kolonialnego, nowoczesnego, loftowego a nawet rustykalnego.

 

woskowanie mebli kolonialnych

 

By na długo zachować je w dobrym stanie należy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Nie pozwól im się przesuszyć. Nie stawiaj ich obok kaloryfera albo kominka, w bezpośrednim nasłonecznieniu, w bardzo suchych pomieszczeniach (wilgotność poniżej 40%).
  • Nie zalewaj ich wodą. Wszelkie rozlane płyny należy zetrzeć do sucha. Jeśli w pomieszczeniu występuje duża wilgotność (powyżej 60%) warto skorzystać z osuszacza powietrza. Używaj podkładek pod naczynia.
  • Nie używaj do mycia mebli mleczek, past i agresywnych detergentów. Możesz w ten sposób uszkodzić powierzchnię. Meble malowane można czyścić tylko na sucho.

Meble kolonialne zwykle są zabezpieczone za pomocą lakieru, oleju lub wosku. Do codziennej konserwacji wystarczy przecieranie ich na sucho lub lekko wilgotną ścierką. Zabrudzenia, które trudno zmyć w ten sposób można spróbować usunąć wodą z mydłem lnianym (np. Grunne, Allback). Należy to robić miękką ściereczką lub szczotką z delikatnym włosiem.

Raz lub dwa razy w roku warto cały mebel odświeżyć preparatami na bazie oleju lnianego i wosku pszczelego, wcierając je w powierzchnię i polerując miękką szmatką. Takim miękkim woskiem (pastą woskową) możesz również zabezpieczyć przed rdzewieniem także metalowe elementy (zawiasy, ornamenty, uchwyty, kratki).

Sprawdź naszą ofertę wosków:

Polecane produkty

PaintEco wosk 200g - 15 zł zamiast 40 zł

PaintEco wosk 200g - 15 zł zamiast 40 zł

Naturalny wosk do drewna 200g