Jak zabezpieczyć narzędzia przed zimą

02-10-2018

Dobrej jakości narzędzia ogrodnicze zwykle są kosztowne. Jeśli chcemy by dobrze nam służyły w kolejnym sezonie warto o nie zadbać. To szczególnie ważne, gdy zamierzamy przechowywać je w nieogrzewanych pomieszczeniach, gdzie będą narażone na działanie wilgoci i zimna.

W pierwszej kolejności należy je oczyścić z kurzu, brudu i resztek roślinnych. Do wymycia narzędzi można użyć wody i mydła lnianego Allback, które doskonale domywa różnego rodzaju zabrudzenia. Przyklejoną do ostrza sekatora lub piły żywicę można zmyć terpentyną lub innym rozpuszczalnikiem. Jeśli na metalu pojawiła się rdza należy ją zetrzeć drucianą szczotką.

Czyste i suche powierzchnie nacieramy za pomocą szmatki olejem lnianym, co zabezpieczy je przed wpływem wilgoci. Piły, noże itp. narzędzia możemy na zimę owinąć starą gazetą. Olejem przecieramy również noże kosiarki.

Drewniane trzonki narzędzi wymagają nieco więcej pracy. Szlifujemy je papierem ściernym aby były gładkie i bez zadziorów, a następnie konserwujemy olejem lnianym. Możemy również użyć bejcy olejowej o podczas olejowania równocześnie nadać im nowy kolor. Polecamy do tego celu olejobejce Painteco.