Malowanie elewacji, murków i cegły

25-04-2017

Malowanie zewnętrznych powierzchni murowanych można zlecić fachowcom lub przeprowadzić samodzielnie. Podpowiadamy jak to zrobić przy pomocy ekologicznych, naturalnych farb z naszej oferty.

Stosując olejne, bezrozpuszczalnikowe farby Allback Linseed Oil Paint zabezpieczymy elewację na około 20 lat. To nie żart, te farby naprawdę są aż tak trwałe! Ze względu na specyficzne właściwości oleju lnianego tworzą bardzo trwałą i wytrzymałą powłokę na powierzchniach kamiennych i betonowych. Do malowania murów używamy farby zmieszanej z wodą na gładką emulsję. Zaczynamy mieszanie od dodania 30% wody, maksymalnie można jej dodać 50%. Do dobrego wymieszania potrzebne będzie mieszadło mechaniczne. Uzyskaną emulsję nanosimy pędzlem z naturalnego włosia, lub natryskiem. Można w ten sposób malować wszelkie zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie betonowe, w tym także tynki cementowe, podłogi garażowe itp.

 

Elewacja malowana farbą olejną

Również farba olejna Painteco dobrze się sprawdza przy malowaniu murków i ścian z cegły. Co prawda jest nieco mniej trwała niż poprzednio omawiana farba Allback, jednak ma swoje zalety: ciekawe kolory i przystepną cenę.

Tu przykład ściany ceglanej malowanej kolorem Peach.

malowane cegły

Zauważyliście zapewne, że przedstawione na zdjęciach ściany są matowe. To naturalny wygląd tradycyjnych farb na bazie oleju lnianego. Być może w Waszej pamięci kołacze się obraz ścian z pękającą po kilku latach warstwą błyszczącej farby "olejnej". Takie farby (stosowane powszechnie w czasch PRL do malowania lamperii na szkolnych czy szpitalnych korytarzach) oprócz oleju lnianego zawierały destylaty i pochodne ropy naftowej oraz różnego rodzaju żywice. Farby zawierające wyłącznie olej lniany początkowo również są błyszczące, jednak wraz z wysychaniem powierzchni stopniowo stają się matowe.

Ściany malowane tradycyjnymi farbami olejnymi można myć wodą z detergentem. Polecamy mydło lniane Allback, które doskonale radzi sobie z kurzem, brudem i różnymi nalotami. Mydła tego można również użyć podczas przygotowywania powierzchni do renowacji. Malowanie należy prowadzić w bezdeszczowy dzień dbając o odpowiednią temperaturę, najlepiej w zakresie 20–25°C. Nie należy malować elewacji będącej w tym czasie w bezpośrednim nasłonecznieniu (mocno nagrzanej słońcem), ponieważ farba będzie na takiej powierzchni wysychać szybciej niż na powierzchni zacienionej co może skutkowac różnicami w kolorystyce malowanych elementów.

 

Polecane produkty

Allbäck farba lniana  - Linseed Oil Paint

Allbäck farba lniana - Linseed Oil Paint

tradycyjna szwedzka farba olejna uniwersalna - farba lniana bez rozpuszczalnika