Czym pomalować domek dla gryzoni?

17-01-2024

Nie wiesz czym bezpiecznie pomalować drewniany domek dla chomika, świnki morskiej czy królika? Podpowiadamy jak zabarwić i zaimpregnować schronienie dla zwierzątka naturalnymi produktami na bazie oleju lnianego. 

Sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór wykonanych ze sklejki i surowego drewna elementów wyposażenia dla gryzoni takich jak domki, karuzele czy drabinki. Niestety, niczym nie zaimpregnowane drewno szybko się brudzi i przestaje estetycznie wyglądać. Podpowiadamy jak sobie radzić w takiej sytuacji.

1. Czym umyć drewniany domek dla zwierząt?

Jeśli domek lub inne przedmioty w klatce czworonożnego pupila wybrudziły się od moczu albo jedzenia, sięgnij po mydło lniane. Woda z mydłem lnianym doskonale zmywa większość zabrudzeń, aa przy tym jest bezpieczniejsza niż detergenty standardowo używane do sprzątania. Szczególnie silne zabrudzenia można wyszorować mydłem bez rozcieńczania i spłukać wodą. Po wyschnięciu domek można od razu użytkować, lub zaimpregnować aby trudniej było go ponownie zabrudzić. 

2. Impregnat do domku dla gryzoni

Jeśli masz w domu olej kokosowy możesz go wetrzeć w drewno i w ten sposób zabezpieczyć przed wnikaniem plam. Olej kokosowy co prawda jest olejem nieschnącym, więc warstwa ochronna z czasem ulegnie wymywaniu ale w przeciwieństwie do innych olejów jadalnych nie ma tendencji do jełczenia. Trwalsza ochronę zapewnia olej lniany - trzeba tylko pamiętać, że nie może to być olej jadalny a olej dedykowany do drewna. Olej lniany z czasem zastyga (wysycha) w porach i utworzona w ten sposób ochrona nie pozwala na wnikanie wilgoci do głębszych warstw drewna. Olej nanosi się na przedmiot pędzlem lub szmatką i po 15-20 minutach wyciera cały nadmiar (tzw. wytarcie do sucha). W przypadku impregnowania zabawek dla zwierząt wystarcza jedna warstwa oleju. 

Jaki olej wybrać - surowy czy gotowany? Surowy olej lniany to w 100% olej (sterylizowany, odbiałaczany i filtrowany), natomiast olej gotowany zawiera niewielką ilość metaloorganicznej soli przyspieszającej wysychanie. Oba rodzaje nadają się do impregnacji drewnianych elementów dla zwierząt, jednak trzeba pamiętać, że surowy olej lniany do pełnego wyschnięcia będzie potrzebował od kilku do kilkunastu dni i w tym czasie impregnowany przedmiot będzie intensywnie pachniał, co niekoniecznie może przypaść do gustu zwierzątku. 

3. Malowanie domku dla zwierząt

Chcesz aby domek był kolorowy? Zamiast oleju lnianego do drewna użyj bejcy olejowej, farby na oleju lnianym albo wosku na oleju lnianym. Bejcą i woskiem zabarwisz drewno lub sklejkę na wybrany kolor ale nie zakryjesz rysunku słojów, farba jest całkowicie kryjąca.

Bejca olejowa to olej z rozpuszczonym pigmentem, nakłada się go podobnie jak olej i tak jak w przypadku oleju należy zetrzeć cały nadmiar preparatu.

W przypadku woskowania wybierz bezrozpuszczalnikowy wosk na oleju lnianym zawierający olej, wosk pszczeli (ew. z dodatkiem wosków roślinnych) i pigment. Wosk nanieś gąbką lub szmatką i wetrzyj w drewno, upewniając się, że nie zostawiasz nadmiaru preparatu na powierzchni. 

Farba olejna oprócz tego co ma swoim składzie bejca olejowa, zawiera także kredę lub inny wypełniacz, dzięki czemu daje efekt całkowitego krycia. Maluj nią jak najcieńszą warstwą, wcierając farbę w drewno. Farba na oleju lnianym potrzebuje minimum 24 godzin aby wyschnąć. Jeśli planujesz nałożenie drugiej warstwy, zrób to dopiero po wyschnięciu pierwszej. 

 

Jak pomalować domek dla świnki morskiej - krok po kroku

Poniżej pokazujemy jak przeprowadzić proces malowania standardowego domku ze sklejki zakupionego w sklepie zoologicznym. W ten sam sposób możesz zabezpieczyć domek zrobiony własnoręcznie z drewna. 

Do naszego projektu użyliśmy bejcy olejowej w kolorze szarym. Ponieważ chcieliśmy uzyskać jaśniejszy odcień szarości, zastosowaliśmy biały wosk do wcierania metodą "mokre na mokre". Wosk posłużył nam także do wykonania dekoracyjnego malowania w gwiazdki. 

Użyte materiały i narzędzia:

1. papier ścierny 

2. pędzel angielski

3. ręcznik papierowy lub ściereczka

4. bejca olejowa

5. wosk biały

6. szablon 

 

Krok 1: za pomocą papieru ściernego delikatnie wyszlifowaliśmy wszystkie miejsca gdzie z powierzchni wystawały włókna drewna lub były przyklejone kropki kleju

Krok 2: szarą bejcę nanieśliśmy pędzlem, mocno ją wcierając w sklejkę. Po chwili za pomocą ręcznika papierowego wytarliśmy nadmiar bejcy.

bejcowanie

Krok 3: na jeszcze mokrą powierzchnię nanieśliśmy wosk i wcieraliśmy go tak, by uzyskać jednolity, jasnoszary kolor. Wosk był nanoszony jak najcieńszą warstwą. 

woskowanie

Krok 4: za pomocą szablonu i wosku zrobiliśmy dodatkową dekorację - po nabraniu na pędzel niewielkiej ilości stukaliśmy w szablon aby pozostawić dodatkową, cienką warstwę wosku w ozdabianym miejscu

dekorowanie woskiem

Kilka uwag praktycznych:

1. jaśniejszy kolor bejcy można otrzymać także inną metodą - mieszając białą bejcę z szarą lub nakładając białą bejcę na szarą

2. my nakładaliśmy wosk pędzlem, rekomendujemy jednak (zwłaszcza osobom początkującym) użycie do tego celu gąbki lub kuchennego zmywaka. 

3. w czasie wysychania domek pachnie olejem lnianym, zapach ten stopniowo zanika. Jeśli tak jak my decydujesz się na dodatkową dekorację, to musisz się liczyć z dłuższym niż standardowo czasem wysychania (grubsza warstwa schnie dużo wolniej). 

 

Przy okazji chcielibyśmy pokazać co się dzieje kiedy wosk stoi przez dłuższy czas nie używany i jak sobie z tym poradzić :)

Na powierzchni oleju lub preparatów olejowych tworzy się coś w rodzaju "skórki" (tzw. linoksyd). Zabezpiecza ona wosk lub farbę przed wysychaniem i wystarczy ją usunąć aby móc bez przeszkód korzystać z reszty zawartości słoika czy puszki. 

 

linoksyd na wosku

Sprawdź jakie kolory bejc mamy w swojej ofercie:

Polecane produkty

Allbäck mydło lniane w płynie

Allbäck mydło lniane w płynie

mydło lniane w płynie - koncentrat do mycia, sprzatnia i prania ręcznego
Paint Eco Bejca olejowa (olejobejca)

Paint Eco Bejca olejowa (olejobejca)

Bejca olejowa do drewna
Allback wosk na oleju lnianym

Allback wosk na oleju lnianym

miękki wosk do drewna (pasta woskowa)

Polecane artykuły

Do czego możesz użyć mydła lnianego?

Do czego możesz użyć mydła lnianego?

09-04-2021
Mydło, którego bazą jest olej lniany jest bardzo popularne w Szwecji. Stosuje się je do sprzątania, prania i higieny osobistej.  To doskonała alternatywa dla syntetycznych detergentów – bezpieczna dla środowiska, biodegradalna i skuteczna.
Dlaczego do konserwacji drewna stosujemy oleje roślinne?

Dlaczego do konserwacji drewna stosujemy oleje roślinne?

18-10-2019
Do drewna lepszy olej mineralny czy roślinny? A może mieszany? Przedstawiamy powody dla których w AgoHome zdecydowaliśmy się na oleje roślinne. Przeczytaj lub zobacz infografikę.
Czym naturalnie wykończyć meble z surowego drewna i sklejki?

Czym naturalnie wykończyć meble z surowego drewna i sklejki?

28-01-2022
Czym i jak zabezpieczyć meble z surowego drewna i sklejki?